Náš poslanec Josef Hájek interpeloval ve sněmovně premiéra

Pokud zasedá sněmovna, tak ve čtvrtek v čase od 14.30 do 16.00 můžeme interpelovat pana premiéra. O možnost vystoupit se losuje. Dnes jsem měl štěstí a byl jsem vylosován s pořadovým číslem 12, což mi umožnilo vystoupit ve vymezeném čase. Na druhé straně jsem měl smůlu, protože se premiér z dnešních interpelací omluvil. Nicméně pokud je pan pan premiér nepřítomen, je povinen mi do 30 dnů písemně odpovědět. Dnes jsem mu položil 2 otázky, které se týkaly nápravy škod způsobených nevýhodnou privatizací OKD. S odpovědí pana premiéra Vás určitě seznámím.

Text interpelace ZDE:
Náprava škod způsobených nevýhodnou privatizací OKD

Vážený pane premiére.
Poslanecká sněmovna dne 15. března tohoto roku přijala usnesení v kterém konstatovala, že privatizace společnosti OKD byla pro občany České republiky nevýhodná jak v oblasti ekonomické, tak také i v oblasti sociální. Díky této nevýhodné privatizaci, na které jste se výraznou měrou podílel i Vy pane premiére, byli poškozeni zejména horníci a nájemníci 44 000 hornických bytů.
Zejména nájemníci 44 000 hornických bytů se nechtěli a nechtějí smířit s tím, že byli i díky Vám pane premiére podvedeni. Při odprodeji 46 procentního podílu státu ve společnosti OKD jim bylo slíbeno to, že za zvýhodněnou cenu si budou moci odkoupit své nájemní byty. To se bohužel nestalo. Tisíce rodin je dnes nuceno platit nekřesťanské nájemné. Stát musí mnoha rodinám doplácet na nájemné formou sociálních dávek a gauner Bakala se jim směje do očí. Vám to nevadí pane premiére?
Privatizační smlouva o odprodeji minoritního podílu státu, kterou jste podepsal, umožňuje státu od této smlouvy odstoupit a to v případě, že se u Evropské komise prokáže, že při privatizaci OKD došlo k nedovolené podpoře. Nájemníci bytů OKD proto podali k Evropské komisi několik stížností. Bohužel tyto stížnosti i díky posudku, který pro ministerstvo financí napsal Váš přítel Pokorný byly zamítnuty.
Do problematiky nedovolené podpory státu při privatizaci OKD se letos také zapojila také Skupina Arca Capital, kterou reprezentuje finančník Pavel Krupa.

V této souvislosti si Vám pane premiére dovolím položit následující dvě otázky

1. Jste ochoten pane premiére pod tíhou argumentů přiznat, že při privatizaci 46 procentního podílu státu na společnosti OKD došlo k nedovolené podpoře státu?

2. Připojí se také vláda České republiky ke stížnosti na nedovolenou podporu státu při privatizaci OKD,kterou Evropské komisi podala společnost Arca Capital aby se zvýšili šance České republiky na odstoupení od této privatizační smlouvy?

Děkuji Vám za Vaši odpověď na kterou čeká 44 000 hornických rodin .

21. 4. 2017